Author Question: Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for ... (Read 135 times)

viki

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 525
Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for sale by the total number of units available for sale?
 
  A) FIFO
  B) LIFO
  C) Weighted average method
  D) Specific identification

Question 2

The ___________________ _ tax is levied on employers to raise funds to pay unemployment benefits.
 Fill in the blank(s) with correct word



sarah_brady415

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 328
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

SUTA
state unemployment



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

As of mid-2016, 18.2 million people were receiving advanced retroviral therapy (ART) worldwide. This represents between 43–50% of the 34–39.8 million people living with HIV.

Did you know?

Not getting enough sleep can greatly weaken the immune system. Lack of sleep makes you more likely to catch a cold, or more difficult to fight off an infection.

Did you know?

Sperm cells are so tiny that 400 to 500 million (400,000,000–500,000,000) of them fit onto 1 tsp.

Did you know?

In the ancient and medieval periods, dysentery killed about ? of all babies before they reach 12 months of age. The disease was transferred through contaminated drinking water, because there was no way to adequately dispose of sewage, which contaminated the water.

Did you know?

The first-known contraceptive was crocodile dung, used in Egypt in 2000 BC. Condoms were also reportedly used, made of animal bladders or intestines.

For a complete list of videos, visit our video library