Author Question: If kerosene costs 130. Passi per liter, and one dollar buys 227. Passi; what is its cost in DOLLARS ... (Read 49 times)

jc611

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 552
If kerosene costs 130. Passi per liter, and one dollar buys 227. Passi; what is its cost in DOLLARS per GALLON? 1.00 gallon = 3.79 liters
 
  What will be an ideal response?

Question 2

State Charles's law.
 
  What will be an ideal response?



FergA

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 352
Answer to Question 1

2.17 per gallon

Answer to Question 2

The volume of a given amount of gas is directly proportional to the absolute temperature when the pressure is kept constant.



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Thyroid conditions may make getting pregnant impossible.

Did you know?

Fatal fungal infections may be able to resist newer antifungal drugs. Globally, fungal infections are often fatal due to the lack of access to multiple antifungals, which may be required to be utilized in combination. Single antifungals may not be enough to stop a fungal infection from causing the death of a patient.

Did you know?

ACTH levels are normally highest in the early morning (between 6 and 8 A.M.) and lowest in the evening (between 6 and 11 P.M.). Therefore, a doctor who suspects abnormal levels looks for low ACTH in the morning and high ACTH in the evening.

Did you know?

Everyone has one nostril that is larger than the other.

Did you know?

Autoimmune diseases occur when the immune system destroys its own healthy tissues. When this occurs, white blood cells cannot distinguish between pathogens and normal cells.

For a complete list of videos, visit our video library