This topic contains a solution. Click here to go to the answer

Author Question: Michelle spends all of her income on mangos and rice. Mangos cost 2 per pound and rice costs 1.50 ... (Read 82 times)

Sufayan.ah

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 512
Michelle spends all of her income on mangos and rice. Mangos cost 2 per pound and rice costs 1.50 per pound.
 
  If Michelle is spending all of her income and the marginal utility per dollar spent is 20 for the last pound of mangos purchased and 10 for the last pound of rice purchased, then A) Michelle is maximizing utility from her present consumption bundle.
  B) Michelle should buy more rice and fewer mangos in order to maximize utility.
  C) Michelle should buy more mangos and less rice to maximize utility.
  D) None of the above answers is correct.

Question 2

Given the budget line in the figure above, the combination of chips that is NOT affordable is
 
  A) a.
  B) b.
  C) c.
  D) d.



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
Marked as best answer by a Subject Expert

Sarahjh

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 370
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

C




Sufayan.ah

  • Member
  • Posts: 512
Reply 2 on: Jun 29, 2018
Excellent


Missbam101

  • Member
  • Posts: 341
Reply 3 on: Yesterday
YES! Correct, THANKS for helping me on my review

 

Did you know?

The first oncogene was discovered in 1970 and was termed SRC (pronounced "SARK").

Did you know?

After a vasectomy, it takes about 12 ejaculations to clear out sperm that were already beyond the blocked area.

Did you know?

The people with the highest levels of LDL are Mexican American males and non-Hispanic black females.

Did you know?

Multiple sclerosis is a condition wherein the body's nervous system is weakened by an autoimmune reaction that attacks the myelin sheaths of neurons.

Did you know?

The FDA recognizes 118 routes of administration.

For a complete list of videos, visit our video library