Author Question: A firm earns 600 of total revenue from selling its product at 200 per unit. If the per-unit cost of ... (Read 99 times)

berenicecastro

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 581
A firm earns 600 of total revenue from selling its product at 200 per unit. If the per-unit cost of producing the good is 150, the firm sells ________ units(s) of the good.
 
  A) 1
  B) 2
  C) 3
  D) 4

Question 2

If variable x always increases when variable y decreases, x and y are said to be
 
  A) positively related.
  B) negatively related.
  C) unrelated.
  D) trend related.



yotaSR5

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 331
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

B



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Critical care patients are twice as likely to receive the wrong medication. Of these errors, 20% are life-threatening, and 42% require additional life-sustaining treatments.

Did you know?

Though the United States has largely rejected the metric system, it is used for currency, as in 100 pennies = 1 dollar. Previously, the British currency system was used, with measurements such as 12 pence to the shilling, and 20 shillings to the pound.

Did you know?

Asthma-like symptoms were first recorded about 3,500 years ago in Egypt. The first manuscript specifically written about asthma was in the year 1190, describing a condition characterized by sudden breathlessness. The treatments listed in this manuscript include chicken soup, herbs, and sexual abstinence.

Did you know?

The strongest synthetic topical retinoid drug available, tazarotene, is used to treat sun-damaged skin, acne, and psoriasis.

Did you know?

Symptoms of kidney problems include a loss of appetite, back pain (which may be sudden and intense), chills, abdominal pain, fluid retention, nausea, the urge to urinate, vomiting, and fever.

For a complete list of videos, visit our video library