Author Question: If kerosene costs 130. Passi per liter, and one dollar buys 227. Passi; what is its cost in DOLLARS ... (Read 30 times)

jc611

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 552
If kerosene costs 130. Passi per liter, and one dollar buys 227. Passi; what is its cost in DOLLARS per GALLON? 1.00 gallon = 3.79 liters
 
  What will be an ideal response?

Question 2

State Charles's law.
 
  What will be an ideal response?



FergA

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 352
Answer to Question 1

2.17 per gallon

Answer to Question 2

The volume of a given amount of gas is directly proportional to the absolute temperature when the pressure is kept constant.



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

The most dangerous mercury compound, dimethyl mercury, is so toxic that even a few microliters spilled on the skin can cause death. Mercury has been shown to accumulate in higher amounts in the following types of fish than other types: swordfish, shark, mackerel, tilefish, crab, and tuna.

Did you know?

Lower drug doses for elderly patients should be used first, with titrations of the dose as tolerated to prevent unwanted drug-related pharmacodynamic effects.

Did you know?

Studies show that systolic blood pressure can be significantly lowered by taking statins. In fact, the higher the patient's baseline blood pressure, the greater the effect of statins on his or her blood pressure.

Did you know?

Fewer than 10% of babies are born on their exact due dates, 50% are born within 1 week of the due date, and 90% are born within 2 weeks of the date.

Did you know?

It is believed that the Incas used anesthesia. Evidence supports the theory that shamans chewed cocoa leaves and drilled holes into the heads of patients (letting evil spirits escape), spitting into the wounds they made. The mixture of cocaine, saliva, and resin numbed the site enough to allow hours of drilling.

For a complete list of videos, visit our video library