This topic contains a solution. Click here to go to the answer

Author Question: The cost of running a set of eight 100 watt light bulbs for 6 hours, with the cost of electricity at ... (Read 119 times)

clippers!

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 828
The cost of running a set of eight 100 watt light bulbs for 6 hours, with the cost of electricity at 9 per kWh, is approximately:
 a. 5 b. 24 c. 43 d. 54 e. 72

Question 2

A baseball is hit at ground level. The ball is observed to reach its maximum height above ground level 3.0 s after being hit. And 2.5 s after reaching this maximum height, the ball is observed to barely clear a fence that is 97.5 m from where it was hit. How high is the fence?
 a. 8.2 m
  b. 15.8 m
  c. 13.5 m
  d. 11.0 m
  e. 4.9 m



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
Marked as best answer by a Subject Expert

Jane

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 309
Answer to Question 1

c

Answer to Question 2

C




clippers!

  • Member
  • Posts: 828
Reply 2 on: Jul 28, 2018
Thanks for the timely response, appreciate it


FergA

  • Member
  • Posts: 352
Reply 3 on: Yesterday
Wow, this really help

 

Did you know?

Eating food that has been cooked with poppy seeds may cause you to fail a drug screening test, because the seeds contain enough opiate alkaloids to register as a positive.

Did you know?

Not getting enough sleep can greatly weaken the immune system. Lack of sleep makes you more likely to catch a cold, or more difficult to fight off an infection.

Did you know?

Eat fiber! A diet high in fiber can help lower cholesterol levels by as much as 10%.

Did you know?

Each year in the United States, there are approximately six million pregnancies. This means that at any one time, about 4% of women in the United States are pregnant.

Did you know?

In the United States, an estimated 50 million unnecessary antibiotics are prescribed for viral respiratory infections.

For a complete list of videos, visit our video library