Jeppson Company manufactures computer hard drives. The following data is related to sales and production of the computer hard drives for last year.
Selling price per unit | $100.00 |
Variable manufacturing costs per unit | $45.00 |
Variable selling and administrative expenses per unit | $6.00 |
Fixed manufacturing overhead (in total) | $30,000 |
Fixed selling and administrative expenses (in total) | $8,000 |
Units produced during year | 1,500 |
Units sold during year | 1,200 |
Units in beginning inventory | 0 |
Using variable costing, what is the variable cost of goods available for sale at Jeppson Company for last month?
◦ $9,000
◦ $54,000
◦ $150,000
◦ $67,500