Question List for "ManageFirst: Principles of Food and Beverage Management"

  Topics Views Last post
Food and Culinary Arts » The total recipe cost for an item is $48.96 and the yield is 12 servings. What is the cost per serving? New
Started by acc299
1,063 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » How useful are the advanced restaurant technology software programs to operations that do not use ... New
Started by jenna1
656 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » A recipe calls for 6 cups of grated Colby Jack cheese. 1 pound costs $4.95 and contains 4 grated ... New 624 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » What refers to the weight, volume, or container size in which a product can be obtained? New
Started by APUS57
194 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » A seafood restaurant located on the Pacific coast decides to differentiate itself from the ... New
Started by AEWBW
930 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » Which categories of menu classifications are typically planned before all others? New
Started by sarasara
404 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » What is the purpose of performing a sales mix analysis? New
Started by beccaep
711 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » What is a gradual change in customers' food preferences that is likely to continue for a significant time? New
Started by nummyann
766 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » If the cost of food on a particular menu item is $4.13 and the targeted food cost percentage is 32%, ... New 972 Jun 15, 2020
Food and Culinary Arts » A seafood restaurant menu planner has decided to add a new preparation method as a menu choice. ... New
Started by skymedlock
1,519 Jun 15, 2020