Author Question: At a price of 5, 24 units of the good would be sold; at a price of 7, 25 units of output would be ... (Read 93 times)

meagbuch

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 568
At a price of 5, 24 units of the good would be sold; at a price of 7, 25 units of output would be sold. The marginal revenue of the 25th unit of output is:
 a. 14.
  b. 55.
  c. 6.
  d. 168.
  e. 175.

Question 2

If Mr. McLean thinks the last dollar spent on bowling yields more satisfaction than the last dollar spent on hamburgers, and McLean is a utility-maximizing consumer, he should:
 a. bowl less, so the marginal satisfaction from expenditures in this area will increase.
  b. spend more on hamburgers, so total satisfaction from that activity will increase.
  c. eliminate spending on hamburgers.
  d. bowl more and spend less on hamburgers.



Christopher

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 316
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

d



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question


 

Did you know?

Egg cells are about the size of a grain of sand. They are formed inside of a female's ovaries before she is even born.

Did you know?

Famous people who died from poisoning or drug overdose include, Adolf Hitler, Socrates, Juan Ponce de Leon, Marilyn Monroe, Judy Garland, and John Belushi.

Did you know?

Recent studies have shown that the number of medication errors increases in relation to the number of orders that are verified per pharmacist, per work shift.

Did you know?

In 1864, the first barbiturate (barbituric acid) was synthesized.

Did you know?

Increased intake of vitamin D has been shown to reduce fractures up to 25% in older people.

For a complete list of videos, visit our video library