Author Question: At a price of 5, 24 units of the good would be sold; at a price of 7, 25 units of output would be ... (Read 86 times)

meagbuch

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 568
At a price of 5, 24 units of the good would be sold; at a price of 7, 25 units of output would be sold. The marginal revenue of the 25th unit of output is:
 a. 14.
  b. 55.
  c. 6.
  d. 168.
  e. 175.

Question 2

If Mr. McLean thinks the last dollar spent on bowling yields more satisfaction than the last dollar spent on hamburgers, and McLean is a utility-maximizing consumer, he should:
 a. bowl less, so the marginal satisfaction from expenditures in this area will increase.
  b. spend more on hamburgers, so total satisfaction from that activity will increase.
  c. eliminate spending on hamburgers.
  d. bowl more and spend less on hamburgers.



Christopher

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 316
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

d



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question


 

Did you know?

According to research, pregnant women tend to eat more if carrying a baby boy. Male fetuses may secrete a chemical that stimulates their mothers to step up her energy intake.

Did you know?

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) was originally known as the Communicable Disease Center, which was formed to fight malaria. It was originally headquartered in Atlanta, Georgia, since the Southern states faced the worst threat from malaria.

Did you know?

There are actually 60 minerals, 16 vitamins, 12 essential amino acids, and three essential fatty acids that your body needs every day.

Did you know?

Between 1999 and 2012, American adults with high total cholesterol decreased from 18.3% to 12.9%

Did you know?

In 2010, opiate painkllers, such as morphine, OxyContin®, and Vicodin®, were tied to almost 60% of drug overdose deaths.

For a complete list of videos, visit our video library