This topic contains a solution. Click here to go to the answer

Author Question: A business produces 4,000 units per month which it sells at 20/unit. Costs include: 10,000 on raw ... (Read 106 times)

lidoalex

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 538
A business produces 4,000 units per month which it sells at 20/unit. Costs include: 10,000 on raw materials, 15,000 in wages for operators and 10,000 in wages to sales people. If the business is just breaking even, what are its fixed costs:
 a. 35,000
  b. 40,000
  c. 45,000
  d. 50,000

Question 2

Given that the firm wants to sell both the versions, how much surplus does buying the no-name brand give the professional chefs?
 a. 30
 b. 40
 c. 50
 d. 60



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
Marked as best answer by a Subject Expert

jordangronback

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 339
Answer to Question 1

c

Answer to Question 2

a




lidoalex

  • Member
  • Posts: 538
Reply 2 on: Jul 1, 2018
Great answer, keep it coming :)


covalentbond

  • Member
  • Posts: 336
Reply 3 on: Yesterday
Gracias!

 

Did you know?

Symptoms of kidney problems include a loss of appetite, back pain (which may be sudden and intense), chills, abdominal pain, fluid retention, nausea, the urge to urinate, vomiting, and fever.

Did you know?

Children of people with alcoholism are more inclined to drink alcohol or use hard drugs. In fact, they are 400 times more likely to use hard drugs than those who do not have a family history of alcohol addiction.

Did you know?

The average adult has about 21 square feet of skin.

Did you know?

In 1844, Charles Goodyear obtained the first patent for a rubber condom.

Did you know?

The effects of organophosphate poisoning are referred to by using the abbreviations “SLUD” or “SLUDGE,” It stands for: salivation, lacrimation, urination, defecation, GI upset, and emesis.

For a complete list of videos, visit our video library