This topic contains a solution. Click here to go to the answer

Author Question: A business produces 4,000 units per month which it sells at 20/unit. Costs include: 10,000 on raw ... (Read 82 times)

lidoalex

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 538
A business produces 4,000 units per month which it sells at 20/unit. Costs include: 10,000 on raw materials, 15,000 in wages for operators and 10,000 in wages to sales people. If the business is just breaking even, what are its fixed costs:
 a. 35,000
  b. 40,000
  c. 45,000
  d. 50,000

Question 2

Given that the firm wants to sell both the versions, how much surplus does buying the no-name brand give the professional chefs?
 a. 30
 b. 40
 c. 50
 d. 60



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
Marked as best answer by a Subject Expert

jordangronback

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 339
Answer to Question 1

c

Answer to Question 2

a




lidoalex

  • Member
  • Posts: 538
Reply 2 on: Jul 1, 2018
Great answer, keep it coming :)


steff9894

  • Member
  • Posts: 337
Reply 3 on: Yesterday
Wow, this really help

 

Did you know?

Approximately 70% of expectant mothers report experiencing some symptoms of morning sickness during the first trimester of pregnancy.

Did you know?

Individuals are never “cured” of addictions. Instead, they learn how to manage their disease to lead healthy, balanced lives.

Did you know?

Atropine was named after the Greek goddess Atropos, the oldest and ugliest of the three sisters known as the Fates, who controlled the destiny of men.

Did you know?

This year, an estimated 1.4 million Americans will have a new or recurrent heart attack.

Did you know?

Malaria mortality rates are falling. Increased malaria prevention and control measures have greatly improved these rates. Since 2000, malaria mortality rates have fallen globally by 60% among all age groups, and by 65% among children under age 5.

For a complete list of videos, visit our video library