Author Question: A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of ... (Read 136 times)

Lisaclaire

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 569
A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of 20,000 . Other costs include 50,000 for rent, paid by the month. In order to break even the selling price per unit will have to be:
 a. 25.20
  b. 16.4
 c. 20.30
  d. 28

Question 2

Given that the firm wants to sell both the versions, how high can the no-name brand be priced?
 a. 30
 b. 40
 c. 60
 d. 70



Viet Thy

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 329
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

b



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Multiple experimental evidences have confirmed that at the molecular level, cancer is caused by lesions in cellular DNA.

Did you know?

Chronic necrotizing aspergillosis has a slowly progressive process that, unlike invasive aspergillosis, does not spread to other organ systems or the blood vessels. It most often affects middle-aged and elderly individuals, spreading to surrounding tissue in the lungs. The disease often does not respond to conventionally successful treatments, and requires individualized therapies in order to keep it from becoming life-threatening.

Did you know?

Acetaminophen (Tylenol) in overdose can seriously damage the liver. It should never be taken by people who use alcohol heavily; it can result in severe liver damage and even a condition requiring a liver transplant.

Did you know?

Many medications that are used to treat infertility are injected subcutaneously. This is easy to do using the anterior abdomen as the site of injection but avoiding the area directly around the belly button.

Did you know?

There are over 65,000 known species of protozoa. About 10,000 species are parasitic.

For a complete list of videos, visit our video library