Author Question: A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of ... (Read 137 times)

Lisaclaire

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 569
A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of 20,000 . Other costs include 50,000 for rent, paid by the month. In order to break even the selling price per unit will have to be:
 a. 25.20
  b. 16.4
 c. 20.30
  d. 28

Question 2

Given that the firm wants to sell both the versions, how high can the no-name brand be priced?
 a. 30
 b. 40
 c. 60
 d. 70



Viet Thy

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 329
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

b



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Though newer “smart” infusion pumps are increasingly becoming more sophisticated, they cannot prevent all programming and administration errors. Health care professionals that use smart infusion pumps must still practice the rights of medication administration and have other professionals double-check all high-risk infusions.

Did you know?

The first oral chemotherapy drug for colon cancer was approved by FDA in 2001.

Did you know?

The lipid bilayer is made of phospholipids. They are arranged in a double layer because one of their ends is attracted to water while the other is repelled by water.

Did you know?

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) was originally known as the Communicable Disease Center, which was formed to fight malaria. It was originally headquartered in Atlanta, Georgia, since the Southern states faced the worst threat from malaria.

Did you know?

Adults are resistant to the bacterium that causes Botulism. These bacteria thrive in honey – therefore, honey should never be given to infants since their immune systems are not yet resistant.

For a complete list of videos, visit our video library