Author Question: A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of ... (Read 147 times)

Lisaclaire

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 569
A business produces 5,000 units per month. It spends 12,000 on raw materials. It pays wages of 20,000 . Other costs include 50,000 for rent, paid by the month. In order to break even the selling price per unit will have to be:
 a. 25.20
  b. 16.4
 c. 20.30
  d. 28

Question 2

Given that the firm wants to sell both the versions, how high can the no-name brand be priced?
 a. 30
 b. 40
 c. 60
 d. 70



Viet Thy

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 329
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

b



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Immunoglobulin injections may give short-term protection against, or reduce severity of certain diseases. They help people who have an inherited problem making their own antibodies, or those who are having certain types of cancer treatments.

Did you know?

Astigmatism is the most common vision problem. It may accompany nearsightedness or farsightedness. It is usually caused by an irregularly shaped cornea, but sometimes it is the result of an irregularly shaped lens. Either type can be corrected by eyeglasses, contact lenses, or refractive surgery.

Did you know?

Signs of depression include feeling sad most of the time for 2 weeks or longer; loss of interest in things normally enjoyed; lack of energy; sleep and appetite disturbances; weight changes; feelings of hopelessness, helplessness, or worthlessness; an inability to make decisions; and thoughts of death and suicide.

Did you know?

Human kidneys will clean about 1 million gallons of blood in an average lifetime.

Did you know?

After a vasectomy, it takes about 12 ejaculations to clear out sperm that were already beyond the blocked area.

For a complete list of videos, visit our video library