Author Question: A warehouse store sells a package of 125 steel washers for 2.75 . What is the price per washer when ... (Read 104 times)

littleanan

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 575
A warehouse store sells a package of 125 steel washers for 2.75 . What is the price per washer when they are purchased in this package? (Find the price to the nearest tenth of a cent.)

Question 2

Hammond Stationery uses the LIFO method of valuing inventory and has 350 pen sets remaining in inventory. Hammond purchased the pen sets over a six month period as follows: May 1: 175 at 20.50; May 15: 125 at 22.00 . July 7: 75 at 24.00 . and October 1: 150 at 23.50 . Compute the value of the ending inventory.



billybob123

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 336
Answer to Question 1

2.75  125 = 0.022 or 2.2 cents per washer.

Answer to Question 2

7,537.50



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

The human body produces and destroys 15 million blood cells every second.

Did you know?

The B-complex vitamins and vitamin C are not stored in the body and must be replaced each day.

Did you know?

There are actually 60 minerals, 16 vitamins, 12 essential amino acids, and three essential fatty acids that your body needs every day.

Did you know?

The newest statin drug, rosuvastatin, has been called a superstatin because it appears to reduce LDL cholesterol to a greater degree than the other approved statin drugs.

Did you know?

Approximately 70% of expectant mothers report experiencing some symptoms of morning sickness during the first trimester of pregnancy.

For a complete list of videos, visit our video library