This topic contains a solution. Click here to go to the answer

Author Question: Suppose that the price of cornflakes is 3 per box and the price of oatmeal is 4.50 per box. Both ... (Read 55 times)

mia

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 564
Suppose that the price of cornflakes is 3 per box and the price of oatmeal is 4.50 per box. Both boxes contain the same number of ounces of cereal. The relative price of cornflakes in terms of oatmeal is
 
  A) 0.67.
  B) 1.0.
  C) 0.75.
  D) 1.50.

Question 2

In a market system, intermediaries in the exchange process are known as
 
  A) producers.
  B) consumers.
  C) middlemen.
  D) free agents.



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
Marked as best answer by a Subject Expert

Jadwiga9

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 316
Answer to Question 1

A

Answer to Question 2

C




mia

  • Member
  • Posts: 564
Reply 2 on: Jun 29, 2018
Gracias!


  • Member
  • Posts:
Reply 3 on: Yesterday
Excellent

 

Did you know?

Certain rare plants containing cyanide include apricot pits and a type of potato called cassava. Fortunately, only chronic or massive ingestion of any of these plants can lead to serious poisoning.

Did you know?

Patients who have been on total parenteral nutrition for more than a few days may need to have foods gradually reintroduced to give the digestive tract time to start working again.

Did you know?

According to research, pregnant women tend to eat more if carrying a baby boy. Male fetuses may secrete a chemical that stimulates their mothers to step up her energy intake.

Did you know?

Fungal nail infections account for up to 30% of all skin infections. They affect 5% of the general population—mostly people over the age of 70.

Did you know?

This year, an estimated 1.4 million Americans will have a new or recurrent heart attack.

For a complete list of videos, visit our video library