Author Question: A firm sells grapefruit in a perfectly competitive market at a price of 1.50 per pound. The firm's ... (Read 105 times)

natalie2426

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 524
A firm sells grapefruit in a perfectly competitive market at a price of 1.50 per pound. The firm's marginal revenue:
 a. equals 1.50.
 b. is less than 1.50.
 c. is greater than 1.50.
 d. cannot be determined from the information provided.

Question 2

Inefficient use of resources leads to:
 a. production bundles inside the production set.
  b. production bundles outside the production set.
  c. a reduction in the production set.
  d. production of a combination on the production set.



macmac

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 343
Answer to Question 1

a

Answer to Question 2

A



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

A good example of polar molecules can be understood when trying to make a cake. If water and oil are required, they will not mix together. If you put them into a measuring cup, the oil will rise to the top while the water remains on the bottom.

Did you know?

Pubic lice (crabs) are usually spread through sexual contact. You cannot catch them by using a public toilet.

Did you know?

The average adult has about 21 square feet of skin.

Did you know?

Not getting enough sleep can greatly weaken the immune system. Lack of sleep makes you more likely to catch a cold, or more difficult to fight off an infection.

Did you know?

There are more sensory neurons in the tongue than in any other part of the body.

For a complete list of videos, visit our video library