Author Question: It costs a firm 80 per unit to produce product A and 50 per unit to produce B individually. If the ... (Read 112 times)

darbym82

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 570
It costs a firm 80 per unit to produce product A and 50 per unit to produce B individually. If the firm can produce both products together at 120 per unit of product A and B, this exhibits signs of
 a. Economies of scale
  b. Economies of Scope
  c. Diseconomies of Scale
  d. Diseconomies of Scope

Question 2

Those goods having a calculated income elasticity that is negative are called:
 a. producers' goods
  b. durable goods
  c. inferior goods
  d. nondurable goods
  e. none of the above



bblaney

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 323
Answer to Question 1

b

Answer to Question 2

c



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

If all the neurons in the human body were lined up, they would stretch more than 600 miles.

Did you know?

Illness; diuretics; laxative abuse; hot weather; exercise; sweating; caffeine; alcoholic beverages; starvation diets; inadequate carbohydrate consumption; and diets high in protein, salt, or fiber can cause people to become dehydrated.

Did you know?

When intravenous medications are involved in adverse drug events, their harmful effects may occur more rapidly, and be more severe than errors with oral medications. This is due to the direct administration into the bloodstream.

Did you know?

Approximately one in four people diagnosed with diabetes will develop foot problems. Of these, about one-third will require lower extremity amputation.

Did you know?

According to the American College of Allergy, Asthma & Immunology, more than 50 million Americans have some kind of food allergy. Food allergies affect between 4 and 6% of children, and 4% of adults, according to the CDC. The most common food allergies include shellfish, peanuts, walnuts, fish, eggs, milk, and soy.

For a complete list of videos, visit our video library