Without actually solving the problem, choose the correct solution by deciding which choice satisfies the given conditions.
At the local convenience store, 7 bags of chips and 3 containers of dip cost $33. However, 3 bags of chips and 4 containers of dip cost $25. What is the cost of one bag of chips and one container of dip?
◦ chips = $5; dip = $5
◦ chips = $3; dip = $4
◦ chips = $3.50; dip = $3.50
◦ chips = $4; dip = $3