Quantity of pizza | Total utility from pizza | Quantity of Diet Pepsi | Total utility from Diet Pepsi |
0 | 0 | 0 | 0 |
1 | 24 | 1 | 14 |
2 | 44 | 2 | 26 |
3 | 60 | 3 | 36 |
4 | 72 | 4 | 44 |
5 | 76 | 5 | 50 |
6 | 79 | 6 | 54 |
7 | 80 | 7 | 56 |
Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose?
◦ 3 slices of pizza and 1 Diet Pepsi
◦ 2 slices of pizza and 3 Diet Pepsis
◦ 1 slice of pizza and 5 Diet Pepsis
◦ 0 slices of pizza and 7 Diet Pepsis
◦ None of these answers is correct.