Author Question: Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for ... (Read 127 times)

viki

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 525
Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for sale by the total number of units available for sale?
 
  A) FIFO
  B) LIFO
  C) Weighted average method
  D) Specific identification

Question 2

The ___________________ _ tax is levied on employers to raise funds to pay unemployment benefits.
 Fill in the blank(s) with correct word



sarah_brady415

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 328
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

SUTA
state unemployment



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Illness; diuretics; laxative abuse; hot weather; exercise; sweating; caffeine; alcoholic beverages; starvation diets; inadequate carbohydrate consumption; and diets high in protein, salt, or fiber can cause people to become dehydrated.

Did you know?

Nearly all drugs pass into human breast milk. How often a drug is taken influences the amount of drug that will pass into the milk. Medications taken 30 to 60 minutes before breastfeeding are likely to be at peak blood levels when the baby is nursing.

Did you know?

Although the Roman numeral for the number 4 has always been taught to have been "IV," according to historians, the ancient Romans probably used "IIII" most of the time. This is partially backed up by the fact that early grandfather clocks displayed IIII for the number 4 instead of IV. Early clockmakers apparently thought that the IIII balanced out the VIII (used for the number 8) on the clock face and that it just looked better.

Did you know?

Drying your hands with a paper towel will reduce the bacterial count on your hands by 45–60%.

Did you know?

The FDA recognizes 118 routes of administration.

For a complete list of videos, visit our video library