Author Question: Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for ... (Read 133 times)

viki

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 525
Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for sale by the total number of units available for sale?
 
  A) FIFO
  B) LIFO
  C) Weighted average method
  D) Specific identification

Question 2

The ___________________ _ tax is levied on employers to raise funds to pay unemployment benefits.
 Fill in the blank(s) with correct word



sarah_brady415

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 328
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

SUTA
state unemployment



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

The familiar sounds of your heart are made by the heart's valves as they open and close.

Did you know?

The longest a person has survived after a heart transplant is 24 years.

Did you know?

Never take aspirin without food because it is likely to irritate your stomach. Never give aspirin to children under age 12. Overdoses of aspirin have the potential to cause deafness.

Did you know?

The toxic levels for lithium carbonate are close to the therapeutic levels. Signs of toxicity include fine hand tremor, polyuria, mild thirst, nausea, general discomfort, diarrhea, vomiting, drowsiness, muscular weakness, lack of coordination, ataxia, giddiness, tinnitus, and blurred vision.

Did you know?

As many as 28% of hospitalized patients requiring mechanical ventilators to help them breathe (for more than 48 hours) will develop ventilator-associated pneumonia. Current therapy involves intravenous antibiotics, but new antibiotics that can be inhaled (and more directly treat the infection) are being developed.

For a complete list of videos, visit our video library