Author Question: Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for ... (Read 152 times)

viki

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 525
Which method requires the unit cost is calculated by dividing the total cost of goods available for sale by the total number of units available for sale?
 
  A) FIFO
  B) LIFO
  C) Weighted average method
  D) Specific identification

Question 2

The ___________________ _ tax is levied on employers to raise funds to pay unemployment benefits.
 Fill in the blank(s) with correct word



sarah_brady415

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 328
Answer to Question 1

C

Answer to Question 2

SUTA
state unemployment



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

The modern decimal position system was the invention of the Hindus (around 800 AD), involving the placing of numerals to indicate their value (units, tens, hundreds, and so on).

Did you know?

Vaccines prevent between 2.5 and 4 million deaths every year.

Did you know?

Only 12 hours after an egg cell is fertilized by a sperm cell, the egg cell starts to divide. As it continues to divide, it moves along the fallopian tube toward the uterus at about 1 inch per day.

Did you know?

Your chance of developing a kidney stone is 1 in 10. In recent years, approximately 3.7 million people in the United States were diagnosed with a kidney disease.

Did you know?

Drying your hands with a paper towel will reduce the bacterial count on your hands by 45–60%.

For a complete list of videos, visit our video library