Author Question: If milk costs 1.97 per gallon and a soup recipe uses 6 quarts, how much do those 6 quarts cost? ... (Read 263 times)

sheilaspns

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 567
If milk costs 1.97 per gallon and a soup recipe uses 6 quarts, how much do those 6 quarts cost?
 
  What will be an ideal response?

Question 2

Why is a thin layer of fat left on center cut pork chops?
 
  What will be an ideal response?



catron30

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
Answer to Question 1

2.95

Answer to Question 2

to protect the lean meat during cooking



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

There are approximately 3 million unintended pregnancies in the United States each year.

Did you know?

To prove that stomach ulcers were caused by bacteria and not by stress, a researcher consumed an entire laboratory beaker full of bacterial culture. After this, he did indeed develop stomach ulcers, and won the Nobel Prize for his discovery.

Did you know?

Hippocrates noted that blood separates into four differently colored liquids when removed from the body and examined: a pure red liquid mixed with white liquid material with a yellow-colored froth at the top and a black substance that settles underneath; he named these the four humors (for blood, phlegm, yellow bile, and black bile).

Did you know?

Many supplement containers do not even contain what their labels say. There are many documented reports of products containing much less, or more, that what is listed on their labels. They may also contain undisclosed prescription drugs and even contaminants.

Did you know?

The average adult has about 21 square feet of skin.

For a complete list of videos, visit our video library