Author Question: If milk costs 1.97 per gallon and a soup recipe uses 6 quarts, how much do those 6 quarts cost? ... (Read 273 times)

sheilaspns

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 567
If milk costs 1.97 per gallon and a soup recipe uses 6 quarts, how much do those 6 quarts cost?
 
  What will be an ideal response?

Question 2

Why is a thin layer of fat left on center cut pork chops?
 
  What will be an ideal response?



catron30

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
Answer to Question 1

2.95

Answer to Question 2

to protect the lean meat during cooking



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

Recent studies have shown that the number of medication errors increases in relation to the number of orders that are verified per pharmacist, per work shift.

Did you know?

Cytomegalovirus affects nearly the same amount of newborns every year as Down syndrome.

Did you know?

An identified risk factor for osteoporosis is the intake of excessive amounts of vitamin A. Dietary intake of approximately double the recommended daily amount of vitamin A, by women, has been shown to reduce bone mineral density and increase the chances for hip fractures compared with women who consumed the recommended daily amount (or less) of vitamin A.

Did you know?

In Eastern Europe and Russia, interferon is administered intranasally in varied doses for the common cold and influenza. It is claimed that this treatment can lower the risk of infection by as much as 60–70%.

Did you know?

Blood is approximately twice as thick as water because of the cells and other components found in it.

For a complete list of videos, visit our video library