In a health food store, Jenny and Kevin create a trail mix from dried fruit, nuts, and granola. They buy 2 pounds of dried fruit at $4.00 per pound, 5 pounds of nuts at $3.00 per pound, and 3 pounds of granola at $3.50 per pound. Determine the cost per pound of the mix.
◦ $3.55
◦ $3.19
◦ $3.35
◦ $3.47