Author Question: If you purchase one pound of apples the price is 1.50 per pound. If you buy a five pound bag of ... (Read 281 times)

hubes95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 561
If you purchase one pound of apples the price is 1.50 per pound. If you buy a five pound bag of apples, the cost is 5.00. This is most likely an example of
 
  A) quantity discounts.
  B) lower marginal cost.
  C) lower marginal benefit.
  D) price gouging.

Question 2

In a two-player simultaneous game, if player A has a dominant strategy and player B does not, player B will
 
  A) employ a mixed strategy.
  B) choose his best strategy assuming that player A plays her dominant strategy.
  C) not achieve a Nash equilibrium.
  D) assume that player A does not choose her dominant strategy.


asware1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 318
Answer to Question 1

A

Answer to Question 2

B



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

The Romans did not use numerals to indicate fractions but instead used words to indicate parts of a whole.

Did you know?

On average, the stomach produces 2 L of hydrochloric acid per day.

Did you know?

It is difficult to obtain enough calcium without consuming milk or other dairy foods.

Did you know?

If you could remove all of your skin, it would weigh up to 5 pounds.

Did you know?

Medication errors are three times higher among children and infants than with adults.

For a complete list of videos, visit our video library