Author Question: If you purchase one pound of apples the price is 1.50 per pound. If you buy a five pound bag of ... (Read 290 times)

hubes95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 561
If you purchase one pound of apples the price is 1.50 per pound. If you buy a five pound bag of apples, the cost is 5.00. This is most likely an example of
 
  A) quantity discounts.
  B) lower marginal cost.
  C) lower marginal benefit.
  D) price gouging.

Question 2

In a two-player simultaneous game, if player A has a dominant strategy and player B does not, player B will
 
  A) employ a mixed strategy.
  B) choose his best strategy assuming that player A plays her dominant strategy.
  C) not achieve a Nash equilibrium.
  D) assume that player A does not choose her dominant strategy.


asware1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 318
Answer to Question 1

A

Answer to Question 2

B



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question
 

Did you know?

When intravenous medications are involved in adverse drug events, their harmful effects may occur more rapidly, and be more severe than errors with oral medications. This is due to the direct administration into the bloodstream.

Did you know?

Parkinson's disease is both chronic and progressive. This means that it persists over a long period of time and that its symptoms grow worse over time.

Did you know?

In 1864, the first barbiturate (barbituric acid) was synthesized.

Did you know?

Urine turns bright yellow if larger than normal amounts of certain substances are consumed; one of these substances is asparagus.

Did you know?

Autoimmune diseases occur when the immune system destroys its own healthy tissues. When this occurs, white blood cells cannot distinguish between pathogens and normal cells.

For a complete list of videos, visit our video library