Author Question: The Sweet Factory produces and sells specialty fudge. The selling price per pound is $20, variable ... (Read 100 times)

luvbio

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 623
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


How many pounds of fudge must The Sweet Factory sell to break-even?
◦ 300
◦ 750
◦ 15,000
◦ 188



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question

daltonest1984

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 536
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


What are break-even sales in dollars at The Sweet Factory?
◦ $9,000
◦ $3,750
◦ $15,000
◦ $750




 

Did you know?

About 100 new prescription or over-the-counter drugs come into the U.S. market every year.

Did you know?

The Romans did not use numerals to indicate fractions but instead used words to indicate parts of a whole.

Did you know?

It is important to read food labels and choose foods with low cholesterol and saturated trans fat. You should limit saturated fat to no higher than 6% of daily calories.

Did you know?

Many supplement containers do not even contain what their labels say. There are many documented reports of products containing much less, or more, that what is listed on their labels. They may also contain undisclosed prescription drugs and even contaminants.

Did you know?

Cocaine was isolated in 1860 and first used as a local anesthetic in 1884. Its first clinical use was by Sigmund Freud to wean a patient from morphine addiction. The fictional character Sherlock Holmes was supposed to be addicted to cocaine by injection.

For a complete list of videos, visit our video library