Author Question: The Sweet Factory produces and sells specialty fudge. The selling price per pound is $20, variable ... (Read 97 times)

luvbio

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 623
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


How many pounds of fudge must The Sweet Factory sell to break-even?
◦ 300
◦ 750
◦ 15,000
◦ 188



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question

daltonest1984

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 536
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


What are break-even sales in dollars at The Sweet Factory?
◦ $9,000
◦ $3,750
◦ $15,000
◦ $750




 

Did you know?

Adolescents often feel clumsy during puberty because during this time of development, their hands and feet grow faster than their arms and legs do. The body is therefore out of proportion. One out of five adolescents actually experiences growing pains during this period.

Did you know?

Illness; diuretics; laxative abuse; hot weather; exercise; sweating; caffeine; alcoholic beverages; starvation diets; inadequate carbohydrate consumption; and diets high in protein, salt, or fiber can cause people to become dehydrated.

Did you know?

Thyroid conditions cause a higher risk of fibromyalgia and chronic fatigue syndrome.

Did you know?

Alzheimer's disease affects only about 10% of people older than 65 years of age. Most forms of decreased mental function and dementia are caused by disuse (letting the mind get lazy).

Did you know?

The Romans did not use numerals to indicate fractions but instead used words to indicate parts of a whole.

For a complete list of videos, visit our video library