Author Question: The Sweet Factory produces and sells specialty fudge. The selling price per pound is $20, variable ... (Read 110 times)

luvbio

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 623
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


How many pounds of fudge must The Sweet Factory sell to break-even?
◦ 300
◦ 750
◦ 15,000
◦ 188



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question

daltonest1984

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 536
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


What are break-even sales in dollars at The Sweet Factory?
◦ $9,000
◦ $3,750
◦ $15,000
◦ $750




 

Did you know?

Adult head lice are gray, about ? inch long, and often have a tiny dot on their backs. A female can lay between 50 and 150 eggs within the several weeks that she is alive. They feed on human blood.

Did you know?

In the United States, congenital cytomegalovirus causes one child to become disabled almost every hour. CMV is the leading preventable viral cause of development disability in newborns. These disabilities include hearing or vision loss, and cerebral palsy.

Did you know?

In the ancient and medieval periods, dysentery killed about ? of all babies before they reach 12 months of age. The disease was transferred through contaminated drinking water, because there was no way to adequately dispose of sewage, which contaminated the water.

Did you know?

No drugs are available to relieve parathyroid disease. Parathyroid disease is caused by a parathyroid tumor, and it needs to be removed by surgery.

Did you know?

Each year in the United States, there are approximately six million pregnancies. This means that at any one time, about 4% of women in the United States are pregnant.

For a complete list of videos, visit our video library