Author Question: The Sweet Factory produces and sells specialty fudge. The selling price per pound is $20, variable ... (Read 74 times)

luvbio

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 623
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


How many pounds of fudge must The Sweet Factory sell to break-even?
◦ 300
◦ 750
◦ 15,000
◦ 188



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question

daltonest1984

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 536
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


What are break-even sales in dollars at The Sweet Factory?
◦ $9,000
◦ $3,750
◦ $15,000
◦ $750




 

Did you know?

Medications that are definitely not safe to take when breastfeeding include radioactive drugs, antimetabolites, some cancer (chemotherapy) agents, bromocriptine, ergotamine, methotrexate, and cyclosporine.

Did you know?

All adults should have their cholesterol levels checked once every 5 years. During 2009–2010, 69.4% of Americans age 20 and older reported having their cholesterol checked within the last five years.

Did you know?

Bacteria have flourished on the earth for over three billion years. They were the first life forms on the planet.

Did you know?

Eating carrots will improve your eyesight. Carrots are high in vitamin A (retinol), which is essential for good vision. It can also be found in milk, cheese, egg yolks, and liver.

Did you know?

Children of people with alcoholism are more inclined to drink alcohol or use hard drugs. In fact, they are 400 times more likely to use hard drugs than those who do not have a family history of alcohol addiction.

For a complete list of videos, visit our video library