Author Question: The Sweet Factory produces and sells specialty fudge. The selling price per pound is $20, variable ... (Read 76 times)

luvbio

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 623
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


How many pounds of fudge must The Sweet Factory sell to break-even?
◦ 300
◦ 750
◦ 15,000
◦ 188



Related Topics

Need homework help now?

Ask unlimited questions for free

Ask a Question

daltonest1984

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 536
The Sweet Factory produces and sells specialty fudge.  The selling price per pound is $20, variable costs are $12 per pound, and total fixed costs are $6,000.


What are break-even sales in dollars at The Sweet Factory?
◦ $9,000
◦ $3,750
◦ $15,000
◦ $750




 

Did you know?

Methicillin-resistant Staphylococcus aureus or MRSA was discovered in 1961 in the United Kingdom. It if often referred to as a superbug. MRSA infections cause more deaths in the United States every year than AIDS.

Methicilli ...
Did you know?

Illness; diuretics; laxative abuse; hot weather; exercise; sweating; caffeine; alcoholic beverages; starvation diets; inadequate carbohydrate consumption; and diets high in protein, salt, or fiber can cause people to become dehydrated.

Did you know?

By definition, when a medication is administered intravenously, its bioavailability is 100%.

Did you know?

Long-term mental and physical effects from substance abuse include: paranoia, psychosis, immune deficiencies, and organ damage.

Did you know?

Children of people with alcoholism are more inclined to drink alcohol or use hard drugs. In fact, they are 400 times more likely to use hard drugs than those who do not have a family history of alcohol addiction.

For a complete list of videos, visit our video library